Det är officiellt. Red Velvet förbereder sig för en comeback i mars.
Den 18 februari 2022 bekräftade SM Entertainment rapporterna om att Red Velvet snart släpper ny musik. Byrån delade, 'Red Velvet förbereder ett nytt album med målet att släppa det i mars. Vi ber dig visa stort intresse.'
Detta kommer att markera gruppens första comeback sedan deras senaste EP Queendom i augusti 2021. EP:n innehöll totalt sex spår – titelspåret Queendom , följt av b-sidor Utgör , Ta i trä , Pushin' N Pullin , Det är bäst Det, och Hej Sunset .
Red Velvet är en sydkoreansk tjejgrupp med fem medlemmar under SM Entertainment. Gruppen debuterade första gången i augusti 2014 med fyra medlemmar – Irene, Seulgi, Wendy och Joy, med singeln Lycka . Den femte medlemmen, Yeri, gick med i gruppen i mars 2015 efter släppet av deras första minialbum Glasstårta , vilket gör det till sin inofficiella debut enligt deras fans, ReVeluvs, och medlemmarna själva.
Namnet på bandet har mycket att göra med att beskriva deras musikstil. Red Velvet är känt för att experimentera med olika musikgenrer och utföra dem med perfektion. Den 'röda' halvan skildrar en kraftfull och övertygande bild, medan 'sammetshalvan' är mer feminin och mild. Deras senaste arbete innehåller båda sidor för att kommunicera sensualitet, färg och elegans. Musikaliskt fokuserar den röda sidan på pop, medan sammetssidan fokuserar på R&B och ballader, trots det sysslar gruppen även med andra genrer. Medlemmarnas stil påverkas också av det dubbla konceptet. De klär sig ofta i färgglada, traditionellt flickaktiga kläder i sin röda era, som pastelltröjor och kjolar i Glasstårta och röda dockensembler in Dum Dum . För sin sammetssida klär de sig mer moget, vilket framgår av deras outfits i Var naturlig och Dålig pojke .
Red Velvet har till och med förvirrat publiken genom att införliva båda deras sidor i en låt – Tittut . Låten är ett popdansnummer som förs in under det röda konceptet, men har visuellt ett mörkt och sensuellt koncept, vilket indikerar ett sammetstema.
Red Velvet har utsetts till en av de bästa K-pop-grupperna av Tid tidningen på grund av dess musikaliska mångsidighet. Janelle Okwodu från Vogue noterade det 'den kritikerrosade sydkoreanska tjejgruppen har dominerat listorna med sitt innovativa popljud.' Red Velvet har toppat Korean Corporate Reputation Research Institutes 'Girl Group Brand Power Ranking' flera gånger. Gruppen förklarades 'den bästa idolgruppen i livet' av Anslagstavla i november 2019, medan deras låt Röd smak utsågs till decenniets näst bästa K-pop-låt.
Red Velvet hade bekräftat sina planer på att släppa ny musik som en grupp i år på SM Town online liveevenemang 'SMTOWN 2022: SMCU EXPRESS @KWANGYA' den 1 januari. Medlemmen Wendy hade delat: 'Jag ser fram emot det ögonblick då jag kommer att vara med medlemmarna i år igen.' Red Velvets ledare Irene hade lagt till, 'Vi kommer att visa dig många fantastiska aktiviteter i år, så var med oss.'
Tillsammans med de fantastiska nyheterna om en Red Velvet-comeback nästa månad, har ReVeluvs ytterligare en anledning som kräver ett firande. Musikvideon till Red Velvets låt Dålig pojke , som släpptes 2018, har precis nått en ny milstolpe. Den 17 februari hade videon till det hiphop-influerade R&B-spåret överträffat 350 miljoner visningar på YouTube, och blev den första musikvideon av en kvinnlig artist under SM Entertainment som gjorde det.